Recent News

Başlıksız-1

MARKALAŞMA VE DARALMA KURALI

Amerika’nın tüm küçük kasabalarında bir kafe bulabilirsiniz, daha büyük kasabalarda ve şehirlerde ise neredeyse her blokta bir tane kafe görebilirsiniz. Peki bu kafelerde ne bulabilirsiniz? Her şeyi!

Kahvaltı, öğlen yemeği, akşam yemeği, kekler, çörekler, hamburgerler, sandviçler ne ararsınız. Ve tabii ki de kahve! Howard Schultz ne yaptı? Yenilikçi bir ticari yaratıcılıkla içinde her türlü kahve bulunan. bu konuda özelleşmiş bir kafe açtı “ Starbucks”.

Bir başka deyişle hedefini daraltı. O dönemde her türlü içeriği bulunduran ve bu özellikten gurur duyan kafelere meydan okurcasına sadece kahve üstüne bir kafe yarattı. Fakat bu daralma kuralı kesinlikle yanlış anlaşılmamalıdır. Howard Schultz 30 çeşit kahve içeriği ile kafesinin ilgi çekiciliğini korumayı sağladı. O dönemin bakış açısı ve yaşam tarzıyla değerlendirdiğinizde bu yıkıcı bir yenilikti. Insanlar anlamakta zorlandı. Çünkü bir kafede aradıkları her şeyi bulabilirlerken şimdi neden olmadıklarını bildikleri bir yere ilgi duysunlar?

İşte markalaşmada daralma kuralının bir başka güzelliği de burada ortaya çıkıyor. Sadece bir şey yaparsanız o işte ustalaşırsınız. Starbucks o dönemin özel kahve hissi ve lezzet kavramına değer katarak Starbucks’tan kahve içiyor olmanın farklı bir olgu olmasını sağladı. Starbucks müşterileri artık kahve konusunda kaliteli damak tadına sahip havalı bir kitleyi temsil ediyordu.

Günümüze bakarsanız markalaşma sürecinde daralma stratejisi uygulayan bir çok farklı yeni akım görebilirsiniz. Evet doğru tahmin ettiniz. 3. Nesil kahveciler. Bu sefer konsept çok daha daraltılarak “gerçek kahve” kavramına indirgendi. Gerçek kahvenin niteliklerini listeleyen manifestolar yayınladılar adeta. Artık Starbucks, Nero gibi kahve zincirlerinde kahve içmek havalı değildi çünkü zincir kahveciler “ gerçek kahve” yapacak kadar özenecek vakit bulamazdı. Hızlı ve ortalama bir lezzet ile müşterileri tatmin etme peşindeydiler. Gerçek kahve, taze kavrulmuş çekirdekler ve o çekirdeklere göre özel dizayn edilmiş demleme şekillerinde yapılabilirdi.

Sanırım 3.nesil kahve dükkanlarının ne kadar hızlı yayıldığını söylememize gerek bile yok.

Bunun en başarılı bir başka örneğini ise sadelik deyince akla gelen Apple uyguluyor.Örneğin Bir müşteri adayı bilgisayar almak için bir teknoloji mağazasına gitti ve görevliden yardım istedi. Kullanım alanını ve gereksinimlerini de açıkladı. Görevli müşteriye HP markasından en az 10 adet , Samsung markasından en az 10 adet ve daha bir çok markadan onlarca ürün gösterebilir. Bu durum müşteri açısından zaten kararsızlığa eğilim gösteren alışveriş davranışını daha da zora sokar. Genelde müşteri düşünmek için daha çok zamana ihtiyacı olduğuna karar vererek alışveriş yapmadan mağazadan ayrılır.

Şimdi ise bilgisayar ihtiyacı için Apple Store’a giden bir müşteri adayını değerlendirelim. Görevli size kullanım alanınızı ve gereksinimlerinizi soracak. Tasarımcı ve ya yazılımcı gibi. yoğun profesyonel bir kullanım alanı için Macbook Pro , Hobi amaçlı ve ya günlük ihtiyaçlarınızı gidermek için ise MacBook Air önerecektir.

Bitti.

Kafanızın karışacağı hiçbir başlık sunmadı size. Profesyonelseniz ürününüz belli, gündelik amaçlar için alacaksanız ürününüz belli. Sizi karar vermenin güçlüğünden kurtardı apple tek yapmanız gereken alışverişi tamamlamak.

Bu stratejiyi Apple’ın hemen hemen her ürününde görebilirsiniz. Teknoloji karmaşık bir kavram olabilir ama pazarlama sadelik temeline dayanıyor. Çözdüğünüz her karmaşa ve kaos sizi pazarlamada tercih edilir kılar.

Markanız için daralma yoluna gitmekten çekinmeyin. Çünkü hizmet ve ürün ağınızdaki daralma kitlenizin genişlemesine sebep olacaktır. Her pastadan bir ısırık almaya çalışırken bütün bir pastanın çoğunluğuna sahip olma fırsatını kaçırıyor olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir